17.03.2017 | Olga Muratti
Zašto dodatno plaćamo odvoz glomaznog otpada?!
Autor: Glas Grada
podijeli:

Hvaleći projekt reciklažnog dvorišta u Dubrovniku nismo ni slutili, bar ne ja, da je to dodatni udar na standard građana Dubrovnika, a posebno umirovljenika i onih s najnižim primanjima, jer se taj projekt uveliko prelama preko njihovih leđa
Vrijeme je čišćenja vrtova, uređenja okućnica, pospremanja i pripremanja nakon zimskih dana, a za svaki takav posao morate nazvati službu u Čistoći, naručiti poseban kamion i dodatno ga platiti, pa je to jedan od razloga da o tome progovorim na ovakav način.
Da to ranije nije bilo baš tako svjedoče naši računi iz prethodnih godina kad smo svoj glomazni otpad ostavljali na za to određenim mjestima i u za to određeno vrijeme i nismo to dodatno plaćali. Sad imamo situaciju da su nam računi Čistoće ostali isti a mi, ako želimo biti savjesni i odgovorni građani ovog našeg lijepog grada, ako želimo očistiti svoj prostor i prostor u našim vrtovima, moramo to itekako posebno platiti.
Ja se jednostavno ne snalazim u takvim razmišljanjima jer mi je u glavi prisutno da svegradske firme moraju biti servis svojim građanima. Dužnost nam je poticati i jačati svijest sugrađana o potrebi čistog Dubrovnika kao obraza svih nas. Sjećam se vremena kad smo nagrađivali najbolje uređene vrtove, kad smo poticali akcije čišćenja i uređenja okućnica u našim naseljima, kad smo održavali radne akcije po mjesnim zajednicama i u tome, kao pomoć, imali upravo komunalno poduzeće koje je sve to odnosilo na mjesta gdje je to bilo određeno. Danas šaljemo poruku da, ako ne možete platiti kamion da odnese ono što ste sami počistili, onda ili ne čistite ili to bacite na javnu površinu i time stvarajte nered?! Koliko god se pravdali da to nije poruka ona je poslana samom činjenicom da, ako nemate financijske mogućnosti, onda ne možete ni biti savjestan i odgovoran građanin društva.
I da budem jasnija moram podsjetiti kako je uvođenjem reciklažnih dvorišta prestala obveza prikupljanja glomaznog otpada po gradskim kotarima, odnosno ostavljena je mogućnost za sve one koji nemaju uvjete donijeti svoj glomazni otpad u reciklažno dvorište, da naruče poseban kamion i, naravno, posebno ga plate. I nemojte misliti da je to nešto simbolično, jer ta cijena je sve nego to, i bit ćete sretni ako i najmanji glomazni otpad platite manje od 200 kuna. Tih 200 kuna nekomu nije ništa, ali umirovljeniku s mirovinom od tisuću ili dvije tisuće kuna je jako puno, baš kao što je jako puno i za obitelj s troje i više djece, za bolesne, za podstanare…
I ne bih voljela da mi se odgovori da je to tako, jer je sve ovo zakonska obveza, jer to nije baš tako! Potrudila sam se i provjerila kako to rade druge sredine i dobila informaciju da npr. u Zagrebu postoji reciklažno dvorište, ali dva puta godišnje građani mogu iznijeti svoj glomazni otpad u za to dogovoreno vrijeme i na dogovoreno mjesto i gradsko poduzeće će ga odnijeti o svom trošku, znači bez da se to dodatno plati.
Ako mogu ostali gradovi svojim građanima financirati odvoz glomaznog otpada, zašto to ne bi mogao i grad Dubrovnik?!
I da ponovim „ČIST DUBROVNIK JE OBRAZ SVIH NAS“!
Znate li nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu?
Ocijenite članak
POVEZANE VIJESTI
Znate li nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu?