POSJET VELEPOSLANIKA Župan Pezo ugostio veleposlanika Kine u Hrvatskoj
Župan dubrovačko-neretvanski Blaž Pezo primio je u nastupni posjet veleposlanika Narodne Republike Kine u Republici Hrvatskoj, Nj. E. Qi Qianjina, koji ujedno sudjeluje na Dubrovnik Forumu 2026.
Tijekom susreta razgovaralo se o mogućnostima daljnjeg razvoja suradnje između Republike Hrvatske i Narodne Republike Kine, s posebnim naglaskom na zelenu tranziciju i održivi razvoj.
Župan Pezo upoznao je veleposlanika sa svojim pozitivnim iskustvima tijekom posjeta Kini te istaknuo Pelješki most kao simbol uspješne suradnje Hrvatske i Kine. Naglasio je i kako su dvije kineske regije iskazale interes za povezivanje s Dubrovačko-neretvanskom županijom i suradnju u područjima gospodarstva, obrazovanja, kulture, zelene tranzicije i obnovljivih izvora energije. Također je izrazio očekivanje da će se nastaviti razgovori o pojednostavljenju viznog režima, što bi dodatno pridonijelo razvoju turističke i gospodarske suradnje.
Veleposlanik Qi Qianjin zahvalio je županu na prijemu te istaknuo kako Kina pridaje veliku važnost odnosima s Republikom Hrvatskom. Izrazio je spremnost za jačanje suradnje upravno na području zelene tehnologije, ali i područjima izgradnje prometne infrastrukture, obrazovanja, kulture i sporta. Posebno je istaknuo potencijal suradnje između kineskih i hrvatskih sveučilišta te mogućnosti povezivanja kroz rad Konfucijeva instituta.
Na sastanku se razgovaralo o mogućnostima intenziviranja gospodarske razmjene i povećanja hrvatskog izvoza na kinesko tržište. Sugovornici su se dotaknuli i turističke suradnje, pri čemu je istaknuta važnost planiranog uvođenja izravnije zračne linije između Pekinga i Zagreba tri puta tjedno, što bi pridonijelo povećanju broja kineskih turista u Hrvatskoj i njihovo vraćanje na predpandemijske brojke.
Govoreći o Dubrovačko-neretvanskoj županiji, veleposlanik je izrazio pozitivne dojmove o regiji te naglasio njezin značajan razvojni potencijal. Osvrnuo se i na bogatu hrvatsku pomorsku tradiciju te prirodne ljepote Hrvatske, istaknuvši kako postoje brojne prilike za daljnje produbljivanje gospodarske i kulturne suradnje.
Uz župana, sastanku je nazočio Luka Vidak, pomoćnik pročelnika za međunarodnu suradnju. U izaslanstvu Veleposlanstva Narodne Republike Kine bili su i drugi tajnik Zhang Gaohui te ataše Ding Yuhan.
Otvori
galeriju
