Najteža situacija očekuje se na Jadranu, pa tako i u dubrovačkoj regiji, gdje je na snazi crveno upozorenje zbog toplinskog vala
Hrvatsku je zahvatio vrhunac toplinskog vala, a gotovo cijela zemlja našla se pod najvišim, crvenim stupnjem upozorenja zbog opasno visokih temperatura. Državni hidrometeorološki zavod (DHMZ) upozorava da bi ekstremne vrućine mogle ozbiljno ugroziti zdravlje, osobito starijih osoba, djece i kroničnih bolesnika.
Najteža situacija očekuje se na Jadranu, pa tako i u dubrovačkoj regiji, gdje je na snazi crveno upozorenje zbog toplinskog vala. Prognozirane su dnevne temperature iznad 33 Celzijeva stupnja, dok se ni tijekom noći zrak neće spuštati ispod 27 stupnjeva, što dodatno povećava rizik od toplinskog stresa jer organizam nema priliku rashladiti se.
DHMZ građanima preporučuje da izbjegavaju boravak na otvorenom u najtoplijem dijelu dana, piju dovoljno tekućine, nose laganu odjeću i posebnu pozornost posvete najugroženijim skupinama stanovništva. Upozoravaju i da su zbog ekstremnih temperatura mogući zdravstveni problemi, ali i poteškoće u radu pojedine infrastrukture.
Meteorolozi ističu da se vrhunac toplinskog vala očekuje upravo početkom tjedna, kada će velik dio Hrvatske biti pod crvenim meteoalarmom. Osvježenje se zasad ne očekuje, pa se građanima savjetuje dodatan oprez tijekom idućih dana.