04.12.2020 | Olga Muratti
ZAŠTITA STARIJIH OSOBA I NJIHOVE IMOVINE Ugovor o doživotnom i dosmrtnom uzdržavanju

Znate li nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu?
Kako se sve češće postavlja pitanje kako zaštiti starije osobe i njihovu imovinu odlučila sam upoznati vas sa nekim osnovnim saznanjima o kojima morate voditi računa i koje morate znati.
Starije osobe, da bi sebi osigurale bezbrižnije starenje, vrlo često pribjegavaju sklapanju Ugovora o doživotnom ili dosmrtnom uzdržavanju. Odmah bih naglasila da pravni savjetnici vrlo često upozoravaju na dodatni oprez jer razlike u ove dvije ugovorne mogućnosti su ogromne a vrlo često mogu umjesto mirnijeg starenja postići suprotan efekt i takvu osobu učiniti nesigurnijom i nezaštićenijom.
Važno je napomenuti da je osnovna razlika u ova dva Ugovora u trenutku prijenosa imovine što je činjenica o kojoj se mora voditi računa prije potpisivanja takvih Ugovora.
Ugovor o doživotnom ili dosmrtnom uzdržavanju možete sklopiti kao davatelj uzdržavanja ( onaj koji preuzima imovinu ) ili kao primatelj uzdržavanja ( onaj koji daje svoju imovinu). Davatelj uzdržavanja se obvezuje da će primatelja uzdržavanja izdržavati do njegove smrti, dok primatelj uzdržavanja daje davatelju uzdržavanja svu ili dio svoje imovine. I tu dolazimo do onog o čemu moramo voditi računa i znati da je osnovna, a ja bih rekla i ključna, razlika između ovih Ugovora trenutak kad se imovina prenosi.
Ugovorom o doživotnom uzdržavanju imovina se prenosi u trenutku smrti primatelja uzdržavanja , a Ugovorom o dosmrtnom uzdržavanju vlasnikom imovine se postaje odmah nakon sklapnja takvog Ugovora. Imajući to u vidu smatra se da je Ugovor o dosmrtnom uzdržavanju štetan za onoga tko misli da će sklapanjem takvog Ugovora biti zaštićen i da će mu se osigurati bezbrižno starenje. Dapače, onaj s kojim ste sklopili takav Ugovor može odmah nakon potpisa istog, između ostalog, upisati imovinu na sebe i ostaviti vas nezaštićenim.
Zakonom o socijalnoj skrbi, osobama koje obavljaju djelatnost socijalne skrbi, osobama zaposlenima u djelatnosti socijalne skrbi te određenom krugu njihovih srodnika zabranjeno je sklapanje ugovora o doživotnom uzdržavanju ili ugovora o dosmrtnom uzdržavanju s korisnikom kojem pružaju usluge socijalne skrbi, ako je tim ugovorom obuhvaćena nekretnina korisnika usluge socijalne skrbi.
Ove ugovore s korisnikom kojem pružaju uslugu socijalne skrbi ne smiju sklopiti ni fizička ili pravna osoba koja obavlja djelatnost socijalne skrbi,ali ni bračni ili izvanbračni drug, životni partner ili neformalni partner te srodnik u ravnoj ili pobočnoj liniji do drugog stupnja srodstva fizičke osobe koja pruža usluge socijalne skrbi.
Ako se odlučite za sklapanje ovakvih Ugovora onda u svakom slučaju prethodno potražite savjet pravnog stručnjaka kako biste sebi osigurali sigurnost i mir i tako izbjegli nesigurnost i nemir.
I ako mene pitate što bih ja učinila, rekla bih da bi Ugovore o dosmrtnom uzdržavanju zakonski zabranila jer sklapanjem takvih ugovora uvijek se otvara i mogućnosti zlorabljenja i mijenjanja prvobitne volje potpisnka.
Zato dragi umirovljenici, oprez! Obratite se za pomoć dok to ne bude kasno!