KRONIKA POVIJESNIH STRANPUTICA Samohvala samo što nije pala
Na adrese svih hrvatskih kućanstava svakodnevno stiže promidžbena knjižica, u kojoj nas osobno predsjednik vlade, uz sliku svoju nasmiješenu izvještava, kako uvodimo Euro i ulazimo u Schengen. Objasnio je potanko sve napore koje je vlada uložila ovih godina kako bi sve to ostvarila. Nije jedino objasnio, koliko su Hrvati platili štampanje pamfleta na debelome papiru, koji zbog tvrdoće, nije pogodna za ikakvu korisnu higijensku upotrebu.
Zato su neki ekološki osviješteni građani na društvenim mrežama pozvali Hrvate, da ne bacaju tone pristiglih samohvala, nego da pričekaju organizirano javno spaljivanje letaka dragoga vođe. USKOK je još jednom uskočio, sad već bivšoj četvorki partijskih perjanica HDZ-a. Četiri bivša premijerova ministra mogli bi lako oborit Guinnesov svjetski rekord. Pojedinačno ali i na državnoj razini. Nigdje na svijetu vlada kojoj se zatvore 4 ministra (pa i bivša) ne traje više od 20 minuta. Ali Hrvatska je uvijek bila posebna. Vladajući žive po tradicionalnim običajima, prema kojima je normalno, da onaj tko je na vlasti krade, jer bi ga bilo sramota ne obogatit se, dok je na položaju. Što bi im rekli susjedi?
Premijer nije takav, pa je zadovoljan što pravosuđe radi svoj pos'o, ne obraćajući pažnju na oporbu, koja 255 tisuća članova njegova HDZ-a, dijeli samo na one protiv kojih je podignuta optužnica i one protiv kojih će bit podignuta optužnica. Predlažu, da HDZ kao pojam, treba uvrstit u UNESCO-vu ne/materijalnu baštinu, da sačuvamo sto duže taj povijesni politički model. I naš pravosuđe mirita uvrštenje, kako bi sačuvali rastegnuta suđenja, puštanje osumnjičenih; baš k'o natjecanje u sportskom ribolovu. Uhiti, uslikaj -
pusti..
Vlada je u javno savjetovanje još jedanput uputila prijedlog Zakona o trgovini, kako bi se zabranilo rad Svetom nedjeljom, uz iznimku 16 nedjelja u godini, koje bi trgovci sami odabrali. Iznimke su butige na aerodromima, u lukama, bolnicama, kolodvorima, benzinskim pumpama. Novost je u već poznatoj genijalnoj ideji, da ograničenja slijede i za kioske i pekare. Djelatnici se nadaju iznimkama, npr. da se barem crni kruh smije prodavat do podne, a do ure popodne, peciva, bureci, pice i krafeni.
Iz vlade uvjeravaju javnost, da ovo čine isključivo radi dobrobiti građana, a ne radi nikakve naredbe iz Crkve, kako insinuiraju iz oporbe. Još bi građani promislili, kako žive u zemlji lažne sekularnosti i lažne demokracije. Ionako ljevica misli da se Crkvi smanjuje stado, a škrabice unatoč stotinama proračunskih milijuna, samo su napola pune. A neki poznati ekonomisti se dive genijalnom potezu vlade; u trenutnoj financijskoj krizi koju svijet ne pamti, oni se brinu da građani ne troše nedjeljom, a ujedno im povećavaju minimalne plaće. Još samo, da kockarnice i kladionice ostanu otvorene.
Ravnatelj Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje (HZZO), na predstavljanju zdravstvene reforme, Hrvate je nazv'o bahatima jer 'misle da je zdravstvo besplatno'. Onda je poučio neinformirane Hrvate, kako su u Americi ljudi sretni kad su zdravi, jer tamo se bolnica plaća iz špaga. Neki bahati Hrvati su ga podsjetili, da trećina Hrvata koja radi, godišnje uplati 26 milijardi kuna iz plaća, samo za osnovno zdravstveno osiguranje, pa oni sasvim sigurno znaju da zdravstvo nije besplatno. Znaju oni i da bi taj iznos bio dovoljan za liječenje bahatih Hrvata iz Hrvatske, ali se liječi i bolesna dijaspora, a zdravi gospar ravnatelj, poput brojnih drugih rukovodećih vlasnika HDZ knjižice, dobiva plaću od 18 tisuća kuna, uz to ima dva ručna sata vrijedna sto tisuća, privatni Mercedes, motor Harley i novi službeni auto i još svašta. Žena mu kažu, vozi Smarta, nije bahata i prima samo dvanaest tisuća, u jednoj drugoj državnoj firmi.
I tako, dok naš ravnatelj ravna, Hrvati plaćaju zdravstveno, a mnogi i dopunsko, pa onda bahato i rastrošno idu u privatne klinike, jer vjeruju da ne bi živi dočekali godinu do dvije, za bilo kakvo ozbiljno snimanje. Mogu se slikat! A mogu se i zločesto nadat jednom ranom buđenju gospara ravnatelja, kad mu Rollex objavi 6 ura, uz light show plavih svjetala i novinara pred kućom. Članice EU-a već 5 godina odlučuju, hoćemo li zadržati ljetno ili zimsko računanje vremena. Europska komisija prije nekoliko godina predložila da se ukine sezonsko pomicanje sata, ali države članice se nisu dogovorile. Četiri milijuna građana Europske unije u anketi se izjasnilo da je za prestanak pomicanja sata. Znanost je potvrdila, kako pomicanje sata donosi fizičke i psihičke tegobe kod mnogih; uz otežanu koncentraciju i pamćenje, stres, umor i pospanost, smanjuje se i radna učinkovitost. Laički rečeno, probudiš se i ideš na pos'o po mraku. Vraćaš se s posla, opet je mrak.
U javnosti se oglasio neki inovator koji tvrdi, da ima načina kako vrijeme vratit, bez micanja kazaljki; dovoljno se probudit u ujutro u tri, izvadit bateriju iz sata, pričekat uru vremena, pa je nakon toga ponovo ubaciti u sat. Ma bili vragu palo na pamet?