KRONIKA POVIJESNIH STRANPUTICA Parazitiranje

Vazda je Hrvatska u nečemu bila bolja od ostatka svijeta, pa što ne bi i u ovim neveselim vremenima. Tako je vlada svojim uspjesima postigla, da ćemo ove godine imat dva Božića. Dva različita svijeta, dvije Hrvatske, dva jako različita Božića.
Jedan će bit s Božićnicom, pun obilja i darova, a drugi, neizvjestan, štedljiv i zabrinut. U javnom sektoru ne mijenja se ništa, za njih kriza ne postoji. Dapače, očekuju ih i Božićnica i povišice. Zaštićeni su posebnim zakonima, pravilnicima i kolektivnim ugovorima. Zato su brojni građani sretni, što je država najveći poslodavac, pa lijepo u javnom sektoru zapošljava više Hrvata, nego cijeli privatni sektor zajedno. I zamisli ti, taj nevažni privatni sektor, Hrvatsku doživljava k'o Titanik, koji je već udario u santu leda. Dok putnici prvog razreda, na gornjim palubama još uvijek plešu i vesele se, a nisu ni svjesni da je trup broda pun buža, putnici drugog razreda već se utapaju, a svih skupa uskoro očekuje brodolom i potonuće.
Eto kako privatnici vide državu, koja se brine za njihove besposlene radnike. Uz to stalno kukaju da, oni koji stvaraju, nemaju za Božićnicu, a ovi prvi, koji troše njihove pare, imaju za Božićnicu. Govore, njima nije krivo što troši policija, zdravstvo, školstvo, domovi za stare. Nego im je krivo, što najviše troši politički i birokratski dio javnog sektora, oni koji primaju nezaslužene poticaje, rade na izmišljenim i nepotrebnim poslovima. Zato i jesu smislili 500 parafiskalnih i sličnih nameta, na kojima parazitiraju razne zajednice, komore, vode, šume, Fina i ostale fantomske tvorevine. Znaju i zašto je to tako; HDZ-ova vlada neprestanobrine za mnoštvo svojih birača, zapošljavajući ih na stotine, po ministarstvima, državnim firmama i agencijama. Puno je to glasača!
U nas najpoznatiji izraelski poslovni čovjek, zaljubljenik u apartmane i golf, a vlasnik pola Srđa, tužio je Hrvatsku sudu u Americi i traži odštetu od pola milijarde Eura. Nakon toliko godina, shvatio je, uz pomoć naših mudrih lokalnih vlasti, da se do para može doć lakše sudskim tužbama, nego ulaganjem para. Ne znači to, da je naš hrvatski zet bez para. Dapače, bio je i u zatvoru u Izraelu, radi prevelike provizije od prodaje oružja. Bio je u središtu afere, kad se u Monte Carlu ženio našom tadašnjom doministricom gospodarstva. Tom prilikom je o svom trošku na vjenčanje doveo sve viđenije izraelske političare, pa i predsjednika vlade, i platio sve troškove. Ondaje izraelski Parlament to nazv'o mitom i korupcijom i naredio, da mu veseli svatovi sve pare vrate.
Iz Rijeke Fjume mediji prenose inovativni, i uz to protuepidemijski čin župnika iz Škurinja. Velečasni je svoje vjernike pismeno izvijestio, da zbog situacije s Korona virusom, neće tijekom ovih blagdana blagoslivljat kuće. Predložio im je, da sami blagoslove svoje domove, a ono što su planirali regalat njemu, mogu doznačit na priloženi žiro- račun. Ili, ako idu u crkvu, mogu solde donijet sa sobom. Za blagoslov obitelji, na trpezi moraju imat samo Bibliju, križ, svijeću i svetu vodu. Ako su, kojim slučajem, ostali bez svete vode, mogu doći u crkvu, sa svojom bočicom i uzeti je, poručuje župnik, čestitajući na koncu svim vjernicima predstojeći Božić. Mudro i kršćanski je to smislio velečasni, a opet u skladu s mjerama blagoslovljenoga Stožera! Sebe i svoje vjernike ne izlaže opasnosti, a pare spašava. Razmišljajući suvremeno, to dođe k’o nekakav IKEA blagoslov. Sva'k ga slaže po svom gustu. Eto što ti je Providnost.
Ministar zdravstva ima sličan cilj, ali drugačije metode, kako spriječit nedopuštena okupljanja. Vjerujući u suradnju građana s ministarstvom, on očekuje, da će građani prijavljivat nedopuštena okupljanja i razuzdane zabave. Neki posvađani sa susjedstvom, jedva će dočekat takvu priliku, da s dušmanima poravnaju račune, a drugi bi to učinili, ali samo - uvjetno. Uvjet je, da sa susjedova tuluma njihov mir ometaju – cajke. Inače, ne da bi ih prijavili, nego bi im se pridružili!
Teško je reć zašto, ali veliki broj građana su ministrove riječi uznemirile. Prema nekima s krajnje desnice, ili je epidemija pobijedila pristojnost, ili se poseže za udbaškim mehanizmom prijavljivanja susjeda, k'o devedeset prve? Ili 50 godina ranije, sjećaju se veterani ljevice, kad se u nacističkom režimu, prijaviti Židova nije zvalo drukanje, nego poštivanje zakona. Ma koji mulci!?
S mora, pedeset kilometara udaljena od Pule, nestala je cijela jedna plinska platforma. Odgovorni u Ini sumnjaju na nevrijeme. Usred zime - valovi. Svakome se može dogodit da izgubi naftnu platformu. Napravit će naši stručnjaci novu, puno bolju i barem deset puta skuplju platformu. Ova je ionako bila hrpa staroga gvožđa. A opet kažu, što je nekome smeće, nekome je blago. Zato se sumnja, da je to djelo tamnoputih sakupljača sekundarnih sirovina. U otkupnim stanicama za staro gvožđe tvrde, da im ništa slično nije ponuđeno.