FELJTON BR. 342 IZ POVIJESTI DUBROVAČKOG TURIZMA Osnivanje „Društva za promicanje interesa Dubrovnika“ (2)



Otvori
galeriju
Početkom ovog mjeseca počeo sam pisati o ovom Društvu ali sam prekinuo da bi najavio jednu značajnu obljetnicu iz povijesti hotelijerstva na ovim prostorima - to jest 100 godina od otvaranja prvih hotela u Kuparima.
U današnjoj i slijedećim kolumnama nastavljam pisati o razvoju dubrovačkog turizma krajem 19. i početkom 20. st. – odnosno o početku rada „Društva za promicanje interesa Dubrovnika“ koje je počelo raditi i prije nego je dobilo dozvolu za rad. Ono je bilo, slobodno možemo reći, preteča današnjim turističkim zajednicama. Njegov se osnivački odbor, piše Ivo Perić, u ožujku 1898. — obratio općinskoj upravi da mu dozvoli uređenje Gradca, koji bi, nakon tog uređenja, bio otvoren »građanstvu i strancima kao ugodno šetalište i park«'. Općinska je uprava udovoljila tom traženju i radovi su na uređivanju parka Gradac otpočeli već početkom travnja 1898. U planu su zatad bili samo najpotrebniji radovi — prema raspoloživim novčanim sredstvima — a ostali poslovi, kojima bi Gradac bio do kraja uređen kao moderni park, ostavljeni su »za bolje prilike«.
Dva mjeseca kasnije — u lipnju 1898. — Društvo je pristupilo i popravku puta na Dančama. Za popravak tog puta zatražilo je i dobilo općinsku pomoć u iznosu od 500 fiorina. U to vrijeme Društvo je nastojalo da učlani u svoje redove što više članova, jer je članarina bila njegov glavni prihod. Neki su redovni članovi, svojevoljno, u želji da pomognu Društvu, plaćali i više nego što se to od njih tražilo. Takve potporne novčane priloge davali su Društvu i pojedini turisti - gosti dubrovačkihhotela.
U Društvo su se, kao članovi utemeljitelji, učlanile i parobrodarske tvrtke Austrijski Lloyd iz Trsta i Ugarsko-hrvatsko parobrodarsko društvo iz Rijeke.
Radovi na izgradnji parka Gradac odvijali su se po planu. Taj posao nije bio lak, što je naglašavano i u jednom onodobnom novinskom napisu: »Priznajmo, da je vilinsko djelo od proste goljeti i mrkjente učiniti udoban park«. Da bi park bio dovršen, Društvo se obraćalo građanstvu za daljnju novčanu pomoć. U jednom takvom pozivu, upućenom u lipnju 1898, Društvo je isticalo da je taj park namijenjen ponajprije građanima Dubrovnika za njihovo »uživanje i odmor« i da Društvo, pretvarajući Gradac u javni park, nastoji da bi »ljudska ruka što primakla onom čaru što je priroda nad Dubrovnikom rasula«. Dovršenje i otvaranje parka Gradac očekivalo se s velikim interesom u Dubrovniku. U brizi oko izgradnje i uređenja tog parka naročito su se isticali M. Šarić i N. Filaus.
Najzad, 23. VII 1898, uvečer, park je bio svečano otvoren. Svečanost otvaranja parka ./veličali su te večeri dobra rasvjeta i birani program gradske glazbe.
U park Gradac rado su dolazili i građani i turisti. Za svog desetodnevnog boravka u Dubrovniku, u rujnu 1898, pjesnik Ivan Trnski posvetio je tom parku i jedan svoj sonet, koji glasi.
NA GRADCU NOVOM DUBROVAČKOM PERIVOJU
Milota trud je uzpinjat se gore - Uživat razkoš mirisa i hlada,
U zelen zurit nasađenja mlada, - S visine motrit zidine i dvore.
Divota zriet je puklo u šir more - Odmarajuć se tuj od dnevnog rada,
Te gledajuć sunce, gdje no tonut pada - Gdje mjesečina morem sja do zore.
Tuj šetat, sidjet eto ti miline - A hvalit valja svemu začetnika,
Ljepote množca liepe domovine! - I zdravlju eto svete zadušbine,
Pa čast vam to je vrlih naprednika - I prava dika slavnog Dubrovnika!«
Fontana, koju je dao izraditi moj pra dundo Nikola Mihanović (po majčinoj strani) nalazila se prvodobitno u parku Gradac a onda preseljena u park na Pilama gdje se i danas nalazi.
Park Gradac – nekad
Ivan Trnski
Hrvatska privatna aviokompanija, Trade Air, povećava svoju flotu.
Kroz 10tak dana u bazu ove aviokompanije u zagrebačkoj zračnoj luci sletjet će treći Airbus A320, javljaju iz Croatian Aviation.
Novi zrakoplov je opremljen sa 180 kožnih sjedala, a kompanija ga u periodu od dvije godine planira obojiti u svoj prepoznatljiv livery. Do tada će nositi oznake (naljepnice) Trade Aira na repu i trupu zrakoplova.
Trade Air s ovim novim zrakoplovom imat će u svojoj floti tri A320 te 1 zrakoplov tipa F100. U najmu još ima zrakoplov tipa L410 koji je baziran u osječkoj zračnoj luci odakle se obavljaju domaći PSO letovi.
Inače, Trade Air povezuje Lijepu našu u sklopu PSO programa.
Važna je za naglasiti kako linije Trade Aira prometuju kroz cijelu godinu, i u ljetnom i u zimskom redu letenja
Trade Air prometuje i na charter linijama iz Ljubljane prema čak 10 destinacija u Grčkoj: Rhodos, Karpathos, Samos, Kos, Preveza, Kefalonia, Zakynthos, Heraklion, Santorini i Corfu. Što se tiče Hrvatske, iz Ljubljane postoji jedna charter linija, prema Zračnoj luci Dubrovnik.
U dosadašnjem dijelu kolovoza ostvareno gotovo 18 milijuna noćenja
Prema prvim preliminarnim podacima sustava eVisitor, koji sadrži turistički promet ostvaren u komercijalnom i nekomercijalnom segmentu te nautičkom charteru, u Hrvatskoj je u dosadašnjem dijelu kolovoza (od 1. do 23. kolovoza) ostvareno oko 2,3 milijun dolazaka i 17,6 milijuna noćenja, što je 67 posto lanjskog rezultata ostvarenog u istom razdoblju u pogledu pokazatelja turističkih noćenja.
Pritom je najviše noćenja u istom razdoblju ostvareno u Istri (4,3 milijuna noćenja), na Kvarneru (3,5 milijuna noćenja), Splitsko-dalmatinskoj (3,4 milijuna noćenja), Zadarskoj (3,2 milijuna noćenja), Šibensko-kninskoj (1,4 milijuna noćenja), Dubrovačko-neretvanskoj (999 tisuća noćenja) i Ličko-senjskoj županiji (636 tisuća noćenja).
„Nakon odličnog dosadašnjeg dijela kolovoza u kojem smo ostvarili 67 posto lanjskog turističkog prometa očekuje nas rujan za kojeg u ovom trenutku od strane naših partnera, prije svega iz zemalja na čijem popisu nismo uvršteni na tzv. „crvenu listu", imamo vrlo dobre najave. Realizacija daljnjeg turističkih prometa ovisit će o epidemiološkoj slici unutar zemlje, a na nama je da se svi i dalje ponašamo odgovorno i pridržavamo propisanih mjera te smanjimo broj zaraženih osoba kako bi vratili povjerenje određenih zemlja s obzirom da se liste revidiraju svaka dva tjedna. Zajedno s našim predstavništvima nastavljamo plasirati informacije prema inozemnim medijima, ali i prema najvažnijim partnerima i agentima posebno na tržištu Austrije, Njemačke, Italije i Slovenije, kojima prikazujemo epidemiološku situaciju u zemlji prema županijama. Ovaj vikend bilježimo trend većeg odljeva turista iz Austrije i Slovenije, dok gosti iz Njemačke u velikom broju nastavljaju svoj boravak u hrvatskim destinacijama. Iako smo na tržištu Velike Britanije stavljeni na popis rizičnih zemalja, u dubrovačku i splitsku zračnu luku na dnevnoj osnovi pristižu letovi s novim britanskim turistima. Također, i ovim putem apeliramo na turističke zajednice da sukladno našoj prošlotjednoj preporuci zajedno sa turističkim subjektima na svom području osiguraju testiranje na korona virus svim zainteresiranim turistima kako bi im se omogućio što duži i nesmetani boravak u našoj zemlji", izjavio jedirektor Hrvatske turističke zajednice Kristjan Staničić, nadodavši kako je iza nas najintenzivniji dio turističke godine, ali i za ukupne turističke rezultate vrlo važna posezona.
U dosadašnjem dijelu kolovoza najviše je turističkih noćenjaostvareno s tržišta Njemačke, njih oko 4,3 milijuna što predstavlja 90 posto lanjskog rezultata. Zatim slijedi domaće tržište s kojeg je ostvareno 3,3 milijuna noćenja što je rezultat na razini lanjskog u istom razdoblju, tržišteSlovenije s kojeg je ostvareno 2,6 milijuna noćenja što je 94 posto lanjskog rezultata te tržištePoljske s kojeg je ostvareno 1,8 milijuna noćenja što predstavlja rast od 5 posto u odnosu na isto razdoblje lani.
Gledajući po destinacijama, u dosadašnjem dijelu kolovoza najviše je noćenja ostvareno u Viru, Rovinju, Medulinu, Poreču, Crikvenici, Umagu, Malom Lošinju, Novalji, Splitu i Puli.
Dodajmo kako je tijekom posljednjeg vikenda (od 21. do 23. kolovoza) u Hrvatskoj ostvareno više od200 tisuća dolazaka i 1,8 milijuna noćenja, dok je u dosadašnjem dijelu godine u Hrvatskoj ostvareno6,5 milijuna dolazaka i više od 44 milijuna noćenja što je 53 posto lanjskog rezultata u istom razdoblju mjereno noćenjima.
POPULARNI GOOD FOOD FESTIVAL OVE GODINE KONCEM RUJNA
Turistička zajednica grada Dubrovnika i ove godine organizira sedmi po redu Good Food Festival, gastronomsko događanje za sve ljubitelje dobre hrane, koji će se ove godine održati od 24. do 27. rujna 2020.
Zbog epidemiološke situacije, umjesto uobičajenog termina krajem listopada, Good Food Festival će se održati krajem rujna, kako bi se koristio prostor na otvorenom, a u skladu s propisanim mjerama.
Ovogodišnji program uključivat će tradicionalni Tjedan restorana s festivalskim menijima, posebnu ponudu doručaka, gastro ture, vinokušnje, slatku festivalsku ponudu, radionice u Deši, festivalski ljetni kino program, Barbaq u Dubrovačkoj pivovari te ostala gastro događanja.
Poznato je da je gastronomija snažan motiv dolaska turista u Dubrovnik, a s obzirom na najave letova s raznih tržišta u tom razdoblju, očekujemo dobar odaziv na ovogodišnjem Good Food Festivalu.
Hrvatska Švicarcima i dalje na popisu sigurnih zemalja
Samo u kolovozu švicarski su turisti kod nas ostvarili približno 140.000 noćenja što je 82 posto lanjskog rezultata u istom razdoblju
Za razliku od Italije i Austrije, koje su posljednjih dana pooštrile režim za svoje građane koji se vraćaju s ljetovanja u Hrvatskoj, švicarske vlasti Hrvatsku i dalje, u svjetlu prijetnje COVID-a 19,. smatraju sigurnom zemljom. Naša je zemlja, naime, u Švicarskoj uvrštena napopis sigurnih zemalja za realizaciju putovanja,javlja Branimir Tončinić, direktor Predstavništva HTZ-a u Austriji koji pokriva i švicarsko tržište. Švicarsko ministarstvo zdravstva, naime, ažuriralo je listu rizičnih zemalja pa se tako od 18. kolovoza na toj listi nalaze Albanija, Andora, Aruba, Belgija, Belize, Färòer, Gibraltar, Guam, Indija, Malta, Monako, Namibia te Španjolska uključujući Baleare.