25.12.2021 | Lukša Lucianović
FELJTON 408: IZ POVIJESTI DUBROVAČKOG TURIZMA Iz povijesti dubrovačkog hotelijerstva: Hotel Petka Gruž

Znate li nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu?
Gradnja lijepo uređenih kuća započela je u 13. stoljeću, a ekspanziju doživjela u ranom 16. stoljeću . Razvojem grada razvijao se i Gruž pa je s vremenom postao stambeno, poslovno, industrijsko i trgovačko središte Dubrovnika u kojem je teretno-putnička luka , a u naselju je bio i željeznički kolodvor te sve dubrovačke tvornice.
Razvojem trgovine i dolaskom željezničke pruge u Dubrovnik ukazala se potreba za gradnjom nove pomorske luke u Dubrovniku jer stara gradska luka ni svojim položajem ali ni mogućnostima nije ni približno udovoljavala zahtjevima za gradnju teretne luke.
Luka je u početku bila teretno-putnička pa je shodno tome uređen jedan putnički gat, a ostatak luke je izgrađen kao pristanište za teretne brodove s dizalicama za istovar i utovar brodskog tereta, kao i terminalom za istovar i utovar željezničkih vagona, kojima se vršio prijevoz raznih dobara diljem bivše Jugoslavije .
Luka je bila specijalizirana za prihvat i daljnji transport drvne građe. Međutim, daljnjim razvojem luke izgrađena je velika hladnjača za prihvat i skladištenje lako kvarljivih prehrambenih proizvoda.Također je izgrađen veliki terminal za prihvat putnika s carinom i graničnim prijelazom , restoranom i ostalim sadržajima potrebnim za promet putnika.
Nagli razvoj ovog dubrovačkog predgrađa tražilo je i otvaranje raznih smještajnih kapaciteta pa je, među nekolicinom drugih, izgrađen i hotel „Petka“. Potkraj devetog decenija 19. stoljeća, pored hotela „Miramar“ u kojim je nakon smrti Andra Mitrovića rukovodio skrbnik Mitrovićeva nasljedstva — Marko Mitrović, otvoren je u Gružu „Hotel Petka“, nazvan po lijepom, vazda zelenom brdu koje se uzdiže na poluotoku Lapad, južno od Gruškog zaljeva. Taj je hotel otvoren u kući Andrije Puljizevića pok. Andra, koji je od 1886. uknjižen kao njen vlasnik. Kako se „Hotel Petka“ nalazio u neposrednoj blizini pristaništa putničkih parobroda i stanice za kočije, bio je za mnoge goste privlačan i uspješno je poslovao.
Godine 1893. svi su prostori u tom hotelu preuređeni i opskrbljeni novim namještajem. Zbog zimskog boravka turista, koji je u to vrijeme bio masovniji od njihovih ovdašnjih boravaka tokom ljeta, postavljeni su u svakoj sobi peć i dupli prozori.
U oglašavanju svojih usluga poslije tog preuređenja, „Hotel Petka“ je, ukazujući na tu svoju obnovu, isticao i vrsnoću svoje kuhinje, točnu podvorbu i umjerene cijene.