FELJTON 343 „IZ POVIJESTI DUBROVAČKOG TURIZMA (3) Osnivanje "Društva za promicanje interesa Dubrovnika" (3)






Otvori
galeriju
Prva godišnja skupština Društva za promicanje interesa Dubrovnika održana je 27. III 1899. u »Hotelu Imperial« . Na toj skupštini, podneseni su izvještaji o dotadašnjem radu te o prihodima i rashodima, a bilo je izabrano i upraviteljstvo, u kojem su se ponovno našli skoro svi članovi dotadašnjeg upraviteljstva Društva.
Društvo se zauzimalo i oko izgradnje i postavljanja česme na odgovarajućem javnom prostoru — u duhu oporuke Nika Amerlinga, kojem je bila želja, da se njegovim sredstvima i u njegovo ime podigne takva česma u Dubrovniku. Niko Amerling bio je veoma bogat čovjek (obogaćen radom izvan Dubrovnika — u Aleksandriji). Umro je 1892. — u 70. godini svoga života. Njegov otac Inje bio je gostioničar u Dubrovniku.238 Ostvarivanje oporuke Nika Amerlinga vršilo se postepeno. Njegova česma — prema želji u njegovoj oporuci — trebala je biti na Poljani, ali se na Poljani nije mogla podići, jer je tu 1893. bio podignut spomenik pjesniku Ivanu Gunduliću.
Mali prostor te Poljane (nazvan poslije podizanja Gundulićeva spomenika na njoj - Gundulićeva poljana) nije iz estetskih razloga dopuštao da se tu još podigne i Amerlingova česma. Stoga je Društvo za promicanje interesa Dubrovnika postiglo 1900. godine dogovor s braćom Amerling »da se česma pok. Nika Amerlinga, koja je imala biti na Poljani, prenese na Brsalje, uz uvjet, da se na Poljani postavi jedna mala česma sa natpisom koji tumači taj premještaj«.
Društvo je 1904. uredilo i park na Pilama — ispod gradskih zidina — koji je otada krasio taj »ubavi predio« i bio prikladan »za prošetati se i nauživati morskog zraka, tim više što je veoma blizu grada«. Radovi na proširenju i uređenju tog parka vršeni su i 1905. godine. Tokom 1906. godine rad Društva se nije vidni je osjećao. U lipnju 1907. održana je godišnja skupština, na kojoj je izabrano upraviteljstvo. Za predsjednika Upraviteljstva (a time i Društva u cjelini) bio je ponovno izabran Matej Šarić, za tajnika Ivo De Giulli, a za blagajnika Rajmond Negrini. Cijeneći radna nastojanja Društva, dubrovačko mu je Općinsko vijeće u listopadu 1907. dodijelilo pomoć u iznosu od 500 kruna. Radna nastojanja Društva dala bi veće rezultate da je ono imalo više novaca. Ali i to što je Društvo dotad uradilo s nevelikim novčanim sredstvima i s mnogo volje bilo je za svaku pohvalu. Lokalni je list, hvaleći radna postignuća Društva, isticao, uz ostalo, naročito ova tri njegova radna ostvarenja: »park Gradac, put preko Gorice Sv. Vlaha, balustra na Brsaljama«.
U težnji da dođe do potrebnog novca, Društvo je na Sv. Vlaha, 3. II 1908, priredilo »u Bondinu teatru veliki maškarani bal«. Balom je rukovodio odbor mladića, koji su nastojali da bal bude što posjećeniji. Radi što bolje posjete, odbor je najavio i dodjele nagrada »trojici najljepših maškara«.
S obzirom na to da je vojna vlast, nakon što je vojska 1907. napustila tvrđavu Lovrjenac, dodijelila tu tvrđavu Planinarskom i turističkom društvu »Liburnija« iz Zadra, u Dubrovniku je nastalo negodovanje zbog te dodjele. Ali o tome u slijedećoj kolumni.
(Iz knjige Iva Perića „Razvitak turizma u Dubrovniku i okolici“)
U lipnju 1907. održana je godišnja skupština, na kojoj je izabrano upraviteljstvo. Za predsjednika Upraviteljstva (a time i Društva u cjelini) bio je ponovno izabran Matej Šarić,
ASTA proglasila Hrvatsku “Međunarodnom destinacijom godine 2020.”
Intenzivna promocija Hrvatske na američkom tržištu u proteklomrazdoblju rezultirala je prestižnom nagradom te je Hrvatska na godišnjojkonvenciji ASTA Global Live proglašena "Međunarodnomdestinacijom godine 2020.". Radi se o prestižnoj nagradi koju dodjeljujeudruga američkih stručnjacka u turizmu ASTA, a koja je od neprocjenjive vrijednosti za promociju Hrvatske.
Konferencija „ASTA DESTINATION EXPO 2020", koja će se uz potporu Hrvatske turističke zajednice i Turističke zajednice grada Dubrovnika održati od 3. do 6. prosinca 2020. u Dubrovniku, jedinstvena je prilika za promociju Dubrovnika i Hrvatske. Ugošćavanje300-tinjak američkih stručnjaka u turizmu u Dubrovniku, koji će naB2B sastancima direktno s hrvatskim pružateljima usluga u turizmudogovarati poslove, učinit će zasigurno ovu konferenciju najvažnijimturističkim događajem za hrvatski turizam u 2020. godini.
Podsjetimo kako je američko tržište odmah nakon britanskog drugonajvažnije emitivno tržište za Dubrovnik te da je prošle godine u Dubrovniku boravilo 159 146 američkih turista (16 % više nego 2018. godine), a ostvareno je 442 256 noćenja (15 % više nego 2018. godine).
TURISTIČKI PROMET U DUBROVAČKO-NERETVANSKOJ ŽUPANIJI
ZA KOLOVOZ 2020.
Tijekom kolovoza 2020. godine na području Dubrovačko-neretvanskežupanije ostvareno je 178.216 dolazaka i 1.177.395 noćenja.
U usporedbi s kolovozom 2019. godine, 2020. godine ostvareno je 54 %noćenja.
U objektima u domaćinstvu ostvareno je 657.223 noćenja što je 59% prometa u usporedbi s kolovozom 2019. godine, dok je u hotelima zabilježeno 637.857 noćenja, što je 41% u usporedbi s lanjskim kolovoza.
Od početka godine do kraja kolovoza ostvareno je 416.006 dolazaka sostvarenih 2.465.719 noćenja što je 35% u usporedbi s istim periodom 2019. godine.
Od početka godine najviše noćenja ostvarili su domaći turisti, zatim turisti iz Poljske, Njemačke, Slovenije, Bosne i Hercegovine, Češke, Ujedinjenog Kraljevstva i Francuske.
Prva biciklistička EuroVelo web stranica o Hrvatskoj
Hrvatska dionica rute obuhvaća cijelu obalu od Istre do Dubrovnika
Hrvatska turistička zajednica, izradila je novu internetsku stranicu posvećenu hrvatskom dijelu nove Mediteranske biciklističke rute EuroVelo 8, u sklopu EU projekta MEDCYCLETOUR, u kojem aktivno sudjeluje kao jedan od osam projektnih partnera.
Ova interaktivna stranica na hrvatskom i engleskom jeziku pomoći će u planiranju cikloturističkog odmora i boljem snalaženju u sedam hrvatskih turističkih regija kroz koje prolazi EuroVelo 8 biciklistička ruta u Hrvatskoj.
Nova stranica poziva na istraživanje i otkrivanje prirodnih ljepota, kulturnih znamenitosti i bogate turističke ponude destinacija na obali, otocima i zaleđu, nudeći informacije o dvadeset glavnih i osam alternativnih hrvatskih dionica Mediteranske rute. Hrvatska dionica rute obuhvaća cijelu obalu od Istre do Dubrovnika, dugačku 1116 kilometara, dok ukupna dužina cijele Mediteranske rute, od Cadiza do Cipra, iznosi oko 7500 km te prolazi kroz najatraktivnije predjele jedanaest zemalja Mediteranske regije, odnosno kroz Španjolsku, Francusku, Monako, Italiju, Sloveniju, Hrvatsku, Bosnu i Hercegovinu, Crnu Goru, Albaniju, Grčku i Cipar.
„Cikloturizam je generalno jedan od najbrže rastućih turističkih proizvoda koji i u ovim tržišnim okolnostima može dati značajan doprinos turističkim kretanjima obzirom da se radi o cjelogodišnjoj, zdravoj i sigurnoj aktivnosti koja u svojoj osnovi apsolutno poštuje propisane epidemiološke mjere socijalnog distanciranja. Vjerujem da će hrvatski dio Mediteranske rute privući cikloturiste, koji od sada na našoj stranici mogu pronaći iscrpne tehničke i turističke informacije za kreiranje svog putovanja“, istaknuo je direktor Hrvatske turističke zajednice Kristjan Staničić.
„Razvoj cikloturizma, uz ostale proizvode poput gastro ili zdravstvenog turizma, ima veliku važnost za razvoj cjelogodišnjeg turizma, odnosno jačanje turističke atraktivnosti kroz stvaranje dodatnih sadržaja te pozicioniranje Hrvatske kao destinacije raznolike i bogate turističke ponude. Cikloturisti putuju s malo prtljage i troše u prosjeku više. Svakako je glavni uvjet za razvoj cikloturizma kvalitetna infrastruktura, povezivanje svih sudionika u turizmu, od kulturnih institucija do obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava. Veseli me pojačan interes za cikloturizam zbog njegove ekološke komponente, ali i zato što ovakvim turističkim proizvodima možemo produljiti i oplemeniti turističku sezonu, što je i jedan od ciljeva razvoja turizma“, izjavila je ministrica turizma i sporta Nikolina Brnjac.
Podsjetimo, Hrvatska je integrirana u EuroVelo mrežu biciklističkih ruta, koje povezuju cijeli europski kontinent putem 17 biciklističkih ruta u dužini od 90 tisuća kilometara, kroz 42 europske države. Označenim rutama diljem Europe mogu se koristiti turisti na izletima, oni koji su na višednevnim i višemjesečnim putovanjima te lokalno stanovništvo koje kraćim dionicama EuroVelo rute prolazi u svakodnevnom kretanju biciklom ili u njima uživa na biciklističkim izletima.
Biciklizam u Konavlima
Konavle su idealno mjesto za vožnju biciklima, i za profesionalce i za rekreativce, sa preko 100 kilometara obilježenih biciklističkih staza, te informativnim i poučnim tablama za bicikliste. Informativne table o biciklističkim stazama kroz Konavle nalaze se na Zvekovici, u Čilipima, u Moluntu, na Grudi i u Ljutoj. Staze se protežu duž cijelih Konavala i obuhvaćaju sve prirodne ljepote i različitosti Konavala; ravničarski dio obroncima Konavoskog polja, čisti užitak vožnje kroz konavoska primorska sela ili jedinstveni panoramski doživljaj vožnje Konavoskim brdima koja nude i ekstremne uspone. Doživite i još niz mnogih drugih jedinstvenih prirodnih, kulturnih i agroturističkih lokacija koje nude nezaboravan doživljaj na biciklu, a na informativnim tablama saznajte i o samim lokacijama konavoskih agroturizama...