Cilj operacije mrene jest ukloniti zamućenu ljudsku leću te na njezino mjesto implantirati novu leću. Ovime je operacija mrene ujedno postala i refraktivni zahvat tj. ugradnjom odgovarajuće leće moguće je dosta smanjiti ili ukloniti dioptriju
Operacija katarakte ili poznatije u javnosti kao mrene u 21. stoljeću postala je puno više od samog uklanjanja zamućene ljudske leće tj. mrene. Ne samo da je operacija napretkom u tehnologiji postala puno brža, ona je ujedno i potpuno bezbolna, što omogućava brz oporavak te povratak u svakodnevnu rutinu.
Sljedeći značajni napredak u kirurgiji mrene učinjen je razvojem novih leća koje se ugrađuju u oko nakon uklanjanja mrene. Naime, cilj operacije mrene jest ukloniti zamućenu ljudsku leću te na njezino mjesto implantirati novu leću. Ovime je operacija mrene ujedno postala i refraktivni zahvat tj. ugradnjom odgovarajuće leće moguće je dosta smanjiti ili ukloniti dioptriju. Na ovaj način pacijenti nakon operacije mrene mogu se djelomično ili u cijelosti riješiti nošenja naočala. Velika većina pacijenata se prilikom operacije mrene odlučuje za tzv. jednojakosne leće ili standardne leće. Takva leća omogućava dobar vid na daleko, ali za sve aktivnosti na duljini ruke kakav je npr. rad na računalu ili u kući te za čitanje, potrebne su naočale.
Ovaj problem je odnedavno riješen razvojem nove klase leća koje se skraćeno zovu EDOF leće. Radi se o premium lećama koje značajno podižu kvalitetu vida nakon operacije mrene. Osnovna ideja je da se pacijentu nakon operacije mrene omogući dobar vid na daleko, a što je i dosada bilo moguće. Međutim, ovim novim lećama mi sada našim pacijentima omogućavamo i odličan vid bez potrebe nošenja naočala na srednjoj udaljenosti tj. na 50 centimetara ili na duljini ruke. Sada je moguće, primjerice raditi na računalu ili obavljati kućanske poslove bez potrebe nošenja naočala.
Koliko puta smo nešto radili po kući, vrtu, na računalu ili jednostavno željeli nešto pročitati na mobitelu i zatekli se bez naočala u takvim situacijama, to zbilja zna biti frustrirajuće. Zašto našima pacijentima ne omogućiti da budu neovisniji o naočalima, navodi dr. Boras. Očna poliklinika „Bo Vision“ koja posluje na adresi Vukovarska 17, prvi je očni centar u Republici Hrvatskoj u kojoj su nedavno ugrađene takve leće i to od prestižnog Belgijskog proizvođača Physiol -a. U suradnji s hrvatskim zastupnikom ove kompanije, imali smo čast prvi ugraditi našim pacijentima, ovu revolucionarnu leću. Naši pacijenti su sada puno neovisniji od nošenja naočala, nego ranije, što značajno podiže kvalitetu života.
Najmlađi pacijent kojem smo ugradili ovu novu leću ima 27 godina, a najstariji 75 godina, i svi su jako zadovoljni, kako navodi dr. Ivan Boras. Prednost ovih novih leća jest da nemaju nuspojava, a značajno su jeftinije od tzv. multifokalnih leća, koje su do sada jedine omogućavale ovakve pogodnosti za pacijenta. Mišljenja sam da će ove leće u skoroj budućnosti postati standard u operaciji katarakte, jer pacijentu nude puno više slobode i skraćuju značajno potrebu nošenja naočala. Također treba napomenuti da ova nova tehnologija pacijentu nudi puno više od standardnih leća, a ne predstavlja značajni financijski trošak za pacijenta.