01.09.2022 | Damir Račić
ZANIMLJIVOSTI IZ TISKA Srušeni saveznički zrakoplovi nad dubrovačkim područjem (3)
Znate li nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu?
„Dubrovački vjesnik“ od 21.8.1953. g; br. 152.
ODLAZAK BRITANSKE DJECE
„U srijedu ujutro parobrodom „Partizanka“ otputovala je za Crikvenicu grupa od 20 britanske djece, koji su kao gosti maršala Tita proveli prvi dio svog odmora u našem gradu. U Crikvenici će britanska djeca provesti drugi dio svog boravka u našoj zemlji. Na polasku pioniri Dubrovnika poklonili su svojim mladim drugovima iz Velike Britanije, u znak sjećanja na boravak u Dubrovniku po jednu malu uspomenu. Britanska djeca zahvalila su na ovoj pažnji pionirima Dubrovnika i izjavila, da će im boravak u našem gradu ostati nezaboravan. Za vrijeme svog boravka mali gosti napravili su nekoliko izleta u bližu okolicu Dubrovnika. Također su posjetili i djecu doma „Ivo Vukušić“, koja ljetuju na Jakljanu, gdje su u igri (i) veselju proveli cijeli dan. Naši britanski gosti napravili su izlet i kroz Boku Kotorsku. Britanska djeca napustila su naš grad zadovoljna i u dobrom raspoloženju“.
Nema sumnje da su ondašnji britanski mediji pratili ljetovanje britanske djece i izvještavali svoju javnost. Na neizravan način to je bila besplatna turistička promidžba i poziv Englezima na ljetovanje u Dubrovnik, ali i promocija ondašnje države. Mora se priznati izvanredni diplomatski potez jugoslavenske vlade, koja je ugošćivanjem britanske djece iskazala na poseban način pijetet britanskim vojnicima i mornarima poginulim u zajedničkim akcijama sa partizanima u pomorsko-kopnenim sukobima protiv Nijemca.
Uzgred spominjem da je tijekom 1953. i 1957. godine Dubrovnik posjetio Clement Atlee, britanski političar i premijer a 1953. g. Bernard Montgomery, britanski feldmaršal. Kasnijih godina bilo je i drugih visokopozicioniranih britanskih političara i vojnih dužnosnika koji su posjetili naš grad. Npr. Winston Churchill, britanski premijer tijekom boravka u Jadranskom moru ugostio je na svojoj jahti J. B. Tita 1960. godine.
U Milni na otoku Visu, u lipnju 2018. godine podignuta je nova spomen ploča sa 49 imena pripadnika vojnih postrojbi U.K. i 29 imena pripadnika američkih oružanih snaga poginuli na jugoslavenskom tlu ili na moru tijekom Drugog svjetskog rata.