ZANIMLJIVOSTI IZ TISKA Rat za vodu realna mogućnost (2)
„Na međunarodnoj konferenciji o vodi koja je od 16. do 20. kolovoza 2004. g održana u Stocholmu pod nazivom „Svjetski tjedan vode“, znanstvenci su upozorili kako je zbog naglog porasta stanovništva opasnost od ratova za vodu sve veća. „Godine 2025. svijet će imati dodatnih dvije milijarde stanovnika, a 95% njih živjet će u gradovima“, upozorio je profesor Jan Lundquist sa štokholmskog Insituta za vodu.“
„Mnogi kupci ne bi kupili poljoprivredne proizvode kada bi znali čime su zalijevani. Zato poljoprivrednici često prodaju takve proizvode na udaljenim tržištima gdje kup- ci ne znaju kako su uzgojeni.“ – Chris Scott. „Ne znam što bi moglo trgnuti ta područja (bogate zemlje) iz samodopadnosti u koju su upali osim suše, kuge i ratova koji će izbiti zbog borbe za pravo na vodu.“ – William Mitsch, profesor na sveučilištu Ohio.
Koliko su upozorenja današnjih znanstvenika ozbiljna dovoljno govore i manje poznate izjave o vodi i o njenoj važnosti očuvanja za čovječanstvo.
„Voda je zajednička baština, čiju vrijednost moraju prepoznati svi. Svako ima dužnost da koristi vodu pažljivo i ekonomično.“ – Europska povelja o vodi.
„Čista voda je prvi i glavni lijek na svijetu.“ – Slovačka izreka.
„Kada bunari presuše shvatimo vrijednost vode.“ – Benjamin Franklin.
„Hvaljen budi, moj Gospodine, po sestri Vodi, koja je vrlo korisna i ponizna i dragocjena i čista.“ – sv. Franjo Asiški.
„Kad preostane malo prirodnih izvora za njih se borimo oružjem.“ – Wangari Maathai, dobitnica Nobelove nagrade za mir 2004. g.
„Voda je najvažnije pitanje resursa našeg života i života naše djece. Zdravlje naših voda je glavna mjera življenja.“ – Luna Leopold, 1915-2006, američki hidrolog.
„Godine 1995. Ismail Serageldin, potpredsjednik Svjetske banke iznio je svoje često navedeno predviđanje o budućnosti (uzroka) ratovanja. „Ako su se ratovi ovog steljeća vodili zbog nafte, oni sljedećeg (21. stoljeća) voditi će se zbog vode.“ Mnogi znakovi upućuju na zaključak da je Serageldin ispravno naslutio. Po vodećim novinama te popularnim i znanstvenim časopisima čitamo o nestašici vode u Izraelu, Indiji, Kini, Boliviji, Kanadi, Meksiku, Gani i SAD. Dana 16.4.2001. na prvoj stranici New York Times objavljena je vijest o nestašici vode u Texasu. Baš kao i Serageldin, novine su proricale, „Za Texas je sad tekuće zlato voda, a ne nafta.“ (Izvor: „Ratovi za vodu, zagađivanje i profit“ naklada DAF, 2006. g.)
Tijekom proteklih dana hrvatski elektronički mediji prenjeli su informacije UN o važnosti da svi ljudi imaju dostupnost pitkoj vodi do 2050. godine. Koliko je to realno očekivati teško je prosuditi, jer čiste, pitke vode sve je manje.
Prema zakonu voda je opće dobro. Uslugu javne vodoopskrbe obavljaju javna poduzeća, a iz podzemnih izvora za flaširanje crpe privatne tvrtke koje od države moraju ishoditi kocesiju koja se može dobiti na maksimalno 30 godina i plaćati koncesijsku dozvolu. U Hrvatskoj je na snazi 337 koncesija za gospodarsko korištenje voda. Izvori pitke i mineralne vode u Hrvatskoj su zakonom zaštičeni (na snazi od 31.7.2021. godine) i ostaju u vlasništvu građana Republike Hrvatske bez obzira na to tko dobio koncesiju za rad.