ZANIMLJIVOSTI IZ TISKA Kako je obilježena proslava Crkve sv. Križa u Gružu (4)

„Crvena Hrvatska“ od 10.8.1912. g, br. 64.
VENECIJANSKO VEČE
Večeras je u Gružu „venecijansko veče“. Pripreme su velike. Pjevati će diletanti. Kako nam javljaju, izgleda da će broj lađica biti puno veći nego prvog puta (1911.?) Tako ćemo večeras uživati lijepu zabavu. Baloni za rasvjetljenje lađa mogu se dobaviti u gradu kod g. Weissa ili večeras na obali u Gružu.
Završetkom svih crkvenih svečanosti koji su programom bili planirani i uspješno ostvareni uz veliki trud gruških festanjula, nastavak proslave nastavljen je pučkom zabavom. Vlasnici svih ugostiteljskih objekata u Gružu nema sumnje da su imali „svoj dan“, odnosno iznadrosjećnu zaradu. Značajni doprinos dali su i mnogi vlasnici različitih plovila koji su pružili dodatnu sliku svojim iluminiranim i ukrašenim brodicama u akvatorija luke Gruž.
„Narodna svijest“ od 4.10.1921. g; br. 40.
VENECIJANSKA VEČER
U našem gradu obavljena ja kao zaključak (završetak) ljetne sezone kod nas u nedjelju večer inicijativom akademskog pododbora „Duba“ u korist Gjačkog doma koji se dogragjuje u Zagrebu. Zabavu za blage, gotovo ljetne večeri uveličala je vojna glazba. Mnogobrojne gradske lagjice bile su urešene balonima, od kojih je odnijela nagradu barka g. L. Peševića. Atrakciona točka čitave te ugodne zabave bile su slikovite umjeten vatre i vatrometi od vrsnog pirotehničara g. Maura Di Cellie(a), koji je zaslužio buran aplauz od prisutne publike.
Naša omladina zaslužuje svaku (po)hvalu radi svog poduzetnog duha za ovakove zabave s plemenitom svrhom, pa je s toga požaliti nerazumijevanje i razmjeno slab odaziv publike. (Znači li to da nije bilo puno gledatelja na potezu od Porporele do Banja i/ili je bio slab novčani doprinos za dogradnju Đačkog doma u Zagrebu? – kom. D.R.).
„Narodna Svijest“ od 3.5.1922. g; br. 18.
GRUŽ (SPALJENJE „DUBA“)
Od pada Republike do početka (I. svj.) rata svake bi se godine na dan sv. Križa 3. maja sažgao „Dub“ pred crkvom sv. Križa. Kroz sve vrijeme rata do 1920. g. nije bilo „Duba“. Ovaj tradicionalni običaj opet se je uspostavio te će nastojanjem zauzetnih festanjula i ove godine svečano sažgati „Dub“. Jedan stari vlastelin dubrovački pričao je o tom običaju ovako: „Kad je pala sloboda naše Republike, mi bi bili najradije sažgali i Dubrovnik da tako nestane nas i grada. Ali jer to nije bilo moguće odlučili smo, da se spali jedan „Dub“ na žalosnu uspomenu pada naše Republike, a uz poklik: „Uništen je Dubrovnik!“ – Stari se Gružani još dobro sjećaju kako je spaljenje „Duba“ znalo biti veličanstveno, jer bi se natjecali, ko će više šume donjeti da „Dub“ bolje gori. Gdjekoje bi se godine spalilo i koju staru lagju nasred mora. Preko noći bi gruška mladež zasadila „Dub“ i svečano ga okitila.
(U istom broju drugo novinsko izvješće – nap. D.R.)
PROGRAM SVEČANOST SV. KRIŽA U GRUŽU
Prije podne: 1. U 6 jutrom uranak oko mjesta sa tamburaškim gruškim zborom „Daksa“; 2. U 6; 7; 8. i 9 sati tihe sv. Mise; 3. U 10 sati svečana sv. Misa u trojki sa propovijedi o slavi sv. Križa. Po podne: 1. U 5 sati po podne večernja u crkvi sa blagoslovom; 2. U 5,30 sati vojna glazba obilazi mjesto i dolazi pred crkvu; 3. U 6,30 sati koncerat vojne glazbe pred hotelom Petka; 4. U 8 sati sažganje tradicionalnog „Duba“ na gatu pred crkvom; 5. Istodobno umjetničke vatre (vatromet) na originalno urešenoj lagji; 6. U 8,30 sati vojna glazba pozdravlja crkvu i odlazi.
Preko cijelog dana pucanje iz mužara.
Kao što sam naveo na početku napisa mnoge male i veće crkve u Gradu i predgrađima imale su svoje tradicijskesvečanosti koje je okupljalo veliko mnoštvo dubrovačke javnosti. Zahvaljujući novinskim izvješćima i opisima svečanosti današnja javnost može se se upoznati kako su vjerske svečanosti nekad bile u našem gradu.
„Venecijansko veče“ moglo bi se ponovno obnoviti (ako bude volje i želje u TZGD) i to u trokutu akvatorija između Lokruma, obale i Porporele. Nakon završetka vatrometa poslije službenog programa DLJI, žiri u plovilu obišao bi navedeni akvatorij. Ocijenili bi najoriginalniji, namaštovitiji ili najotkačeniji ukrašen čamac. (Slično natjecanje već se izvjesno vrijeme održava u organizaciji Red Bulla?) za nemotorizirana vozila koje nudi profesionalcima i amaterima da pokažu svoju kreativnost u izradi neobičnog kotrljajućeg „vozila“ bez obzira kako ono izgledalo.