OSNOVAN 1938. GODINE „Jug“ je mogao imati lokalnog suparnika
.jpg)
O plivačkom i vaterpolo klub „Jug“ nije potrebno puno govoriti. Obje športske aktivnosti imaju u našem gradu dugu športsku tradiciju. Ne znam je li u našem gradu postoje još živi svjedoci o još jednom plivačkom i vaterpolo klubu koji je samo nekoliko godina postojao. Pri tome mislim na klub koji je sudjelovao u službenim natjecanjima u vaterpolu i plivanju za vrijeme „stare“ Jugoslavije. Prema pisanju lokalnog tiska osnovan je 1938. godine. Njegovi plivači i vaterpolisti s „Banja“ (!!) sudjelovali su na službenim natjecanjima, što znači da su pravno bili registrirani, za razliku od „Penatura“koji je osnovan 1923. kratko vrijeme prije „Juga“, a 16 godina kasnije obavljen je blagoslov zastave („N.S.“ od 5.9.1939. g; br. 36. „Blagoslov zastave za „Penatur“). Kao i u svakom športu, i prije i danas, novac je nazaobilazni i najvažniji čimbenik u svezi osnutka, opstanka i uvjeta rada športskog kluba i/ili društva. Čitatelje upoznajem sa kratkotrajnim djelovanjem Prvog hrvatskog plivačkog kluba, kome je presudila Banska vlast, tj. uskratila mu je financijsku pomoć, ali i „viša sila“ zbog rasplamsavanja II. svjetskog rata u Europi.
Svakom športskom klubu posebne poteškoće u radu, a riječ je o športskim klubovima u Dubrovniku, osnovani u razdoblju između dva rata, predstavljali su novčani problemi. Vlastiti prihodi gotovo su jedini izvori, a dobivali su ih od članarine, ulaznica s javnih športskih natjecanja, zabavnih priredbi te dobrovoljnih priloga. Gotovo svako športsko društvo najmanje je jednom u godini organiziralo zabavu s plesom, lutrijom i drugim atrakcijama. Poznate su (bile) „Neptunove“ maškarate! Pomoć lokalnih vlasti bila je rijetka ili nedovoljna. Evo jednog primjera o financijskim problemima koje je imao vaterpolski i plivački klub. Osnovan je 1938. godine najprije pod nazivom „Dubrovački plivački klub“ ali sljedeće godine mjenja ime u „Prvi hrvatski plivački klub“.
„Narodna Svijest“ od 24.7.1940. g; br. 30.
„PRVI HRVATSKI PLIVAČKI KLUB“ (naslov D.R.)
„Zašto Prvi hrvatski plivački klub nije dobio pripomoć Banske vlasti? Pred tri godine, u eri najgore diktature, osnovan je u našem gradu Hrvatski plivački klub. Čitavoj dubrovačkoj javnosti je vrlo dobro poznato ma kolike su poteškoće nailazili osnivači ovog našeg najmlagjeg plivačkog kluba sa strane raznih protuhrvatskih režima. I pored svega toga ovi naši mladi plivači nijesu sustali u svome radu, te su već kod prvih nastupa kluba na prvenstvima u Novom Sadu, Herceg-Novom i Crikvenici postigli značajne uspjehe. Klub je iz vlastitih sredstava, a bez ikakvih prihoda „sa strane“ sagradio i provizorno plivalište, koje treba još i dovršiti.(Nažalost, ne navodi se gdje je bilo plivalište. Vjerojatno u blizini „Banja“ – op. D.R.)
Stoga je Uprava kluba uputila Banskoj vlasti molbu za pripomoć. Prema prvim informacijama „Novosti“ i još nekih drugih listova odobrena je bila pripomoć od Din. 15.000.-. Megjutim kasnije, prigodom intervencije za isplatu, odgovoreno je da klub ove godine (za 1940. - nap. D.R.) ne može dobiti pripomoći, već da mu je ista predvigjena za novi budžet, t. j. dogodine. Ova vijest je uvelike iznenadila kako same plivače tako i njihove mnogobrojne simpatizere. Zbilja je nerazumljivo da se od 1.500.000 dinara, koliko je razdijeljeno plivačkim klubovima (u Zagrebu 550.000, u Splitu 530.000, u Sušaku 30.000 itd.) nije (se) moglo nešto odvojiti i za dubrovačke plivače!
U koliko ne bude nešto više razumijevanja nadležnih faktora: Banske vlasti, Općine ili samih gragjana, nastupi ovih naših vrijednih plivača na ovogodišnjim prvenstvima bit će dovedeno u pitanje, a to bi obzirom na njihove dosadašnje uspjehe bila zbilja velika šteta.“
Istog mjeseca „Jug“ je otputovao na državno natjecanjena Sušak, pa o tome donosim kratku novinsku vijest.
„Narodna Svijest“ od 31.7.1940. g; br. 31.
JUG JE OTPUTOVAO
Jučer u jutro otputovao je mjesni plivački klub „Jug“ parobrodom put Sušaka, gdje će u susretu sa sušačkom „Viktorijom“ nastaviti borbe za liga prvenstvo države u plivanju i vaterpolu. Poslije odigrane utakmice na Sušaku „Jug“ će nastaviti turneju preko Ljubljane, Zagreba i Splita gdje će se takogjer sastati sa jakim poznatim klubovima. Na ovoj turneji želimo našem klubu najljepši uspjeh.
„Narodna Svijest“ od 7.8.1940. g; br. 32.
NATJECANJE I. HRVATSKOG PLIVAČKOG KLUBA (naslov D.R.)
Splitski je „Jadran“ pobijedio I. Hrvatski plivački klub u plivanju i vaterpolu. Utakmice koje su se održale u subotu u gradskoj luci dokazale su koliko i što sve može da uradi trajan i požrtvovan rad. Mladi klub s „Banja“ (gradskog kupališta) I. Hrvatski plivački klub uspio je da organizira susret sa renomiranim protivnikom, kome je podlegao u časnoj borbi. Ovaj poraz ne predstavlja nikakovu športsku sramotu kad se uzme u obzir snaga protivnika, već predstavlja uspjeh koji se je očitovao osobito u vaterpolu. Plivačke snage Prvoghrvatskog plivačkog kluba nijesu mogle da pobijede plivače „Jadrana“ ma da su na nekim prugama imali prednost, što pokazuje neiskusnost mladih plivača (možda su kod okretaja izgubli prednost? – kom. D.R.), koji mogu većim brojem natjecanja postati daleko bolji. U vaterpolu je momčad Prvog hrvatskog plivačkog kluba bila ravnopravan protivnik splitskom „Jadranu“, te je rezultat od 3:2 za „Jadran“ više rezultat nesretne igre I. Hrv. pliv. kluba (propuštene šanse? – kom. D.R.), nego neke nadmoći „Jadrana“.
Nadamo se, da ćemo u daljnjim borbama ovoga kluba biti svjedoci daljnjeg uspona i novih uspjeha.
Ratni događaji u Europi nema sumnje da su imali pogubni utjecaj na raspuštanje kluba. Eventualno, da je Prvi hrvatski plivački (i vaterpolo) klub preživio sve nedaće, možda bi imali u poslijeratnom razdoblju lokalna nadmetanja, kao što je to bilo između nogometnih klubova „Dubrovnik“ i „GOŠK-a“. Vjerojatno ne bi smio imati u svom nazivu riječ „hrvatski“, već bi nastupao pod imenom koji bi odredili ili naredili upravi. – kom. D.R.
Ako netko od čitatelja ima dodatne informacije o Prvom hrvatskom plivačkom (i vaterpolo) klubu, npr. o imenima plivača i vaterpolista s „Banja“, imenima osnivača i sl. neka pošalje informacije uredništvu „GG“, kako bi dubrovačka javnost saznala više, i zaborav ne bi potpuno izbrisao sjećanje na I. HPK.