GLAUKOM Prim. dr. Jadranka Katušić Bašić objašnjava zašto je važno kontrolirati očni tlak

Piše: prim. dr. Jadranka Katušić Bašić
Svjetski tjedan borbe protiv glaukomske bolesti koji se ove godine obilježava 7. do 13.03. 2021. ima za cilj širenje znanja o glaukomu i važnosti ranog otkrivanja bolesti i smanjenje broja slijepih osoba
Po struci sam oftalmolog, subspecijalist za područje glaukom i nakon više od 20 godina rada i brojnih usavršavanja na kongresima i seminarima u inozemstvu i Hrvatskoj, mogu reći da se radi o jednoj podmukloj bolesti, koja uglavnom ne boli i nema nikakvih znakova u početku, ali je jedan od vodećih uzroka sljepoće u svijetu i kod nas. Glaukom je očna bolest povezana s povećanjem očnog (intraokularnog) tlaka koji posljedično dovodi do pojačana pritiska na očni živac, zbog čega živac propada, što rezultira gubitkom vida.
Postoje određene rizične skupine gdje očekujemo povišene vrijednosti tlaka. Najrizičnije skupine su obično nakon 50. godine života, pogotovo ako imaju glaukom u obitelji, dijabetes, povišene vrijednosti krvnog tlaka, povišene masnoće u krvi, i osobe s visokom kratkovidnosti i dalekovidnost.
Ono što vam može biti sumnjivo su česte glavobolja, mutan vid u jutarnjim satima, stvaranje crnih mrlja u vidnom polju, ponekad čak i suzne ili crvene oči.
Iako se najčešče javlja u kasnijoj životnoj dobi, bolest zapravo ne bira, pa može biti i urođen ili nastati u mlađoj dobi (kongenitalni, juvenilni glaukom), ili nastati kao posljedica nekih drugih očnih bolesti, kao što su uveitis, katarakta, ali to je puno rjeđe.
U dijagnostici glaukoma, osim kompletnog oftalmološkog pregleda i mjerenja očnog tlaka, važnu ulogu ima detaljna pretraga očnog živca. U svojoj poliklinici imam najmodernije aparate za dijagnostiku i lasersku terapiju bolesti, jer je danas vrhunska tehnologija temelj dobrog pregleda. Jedan od takvih aparata je i OCT (optička koherentna tomografija). Radi se o najnovijoj metodi laserskog snimanja očnog živca, kojom se može izmjeriti debljina sloja nervnih niti i vidjeti promjene u njegovoj strukturi što nam je važno u otkrivanju bolesti u najranijem stadiju, određivanju stupnja oštećenja i određivanje vrste terapije.
Postupak je bezbolan i ne uzrokuje zračenje. Pretraga se još koristi i kod drugih bolesti vidnog živca i makule (žute pjege) kao što su senilne degeneracije makule, tumori, promjene u pacijenata sa šećernom bolesti (dijabetesom), a i brojnih drugih bolesti mrežnice (retine) te planiranju liječenja tih bolesti.
Glaukom se uglavnom liječi kapljicama, a u težim slučajevima laserski ili operacijom. Često se dogodi da pacijenti imaju i glaukom i kataraktu (mrenu). U takvim situacijama procjenjujem, ovisno o nalazu na oku da li će se operirati samo mrena (jer nekada je i to dovoljno za bolju regulaciju očnog tlaka) ili je potrebno operirati kombinirano i glaukom i mrenu. Moderni aparati za operaciju mrene, kakav posjedujem u Poliklinici omogućuju stalno održavanje tlakova za vrijeme operacije, a time i bolju kontrolu za vrijeme operacije i sigurniji operativni zahvat.
Posljednjih godina sve je bolja dijagnostika i liječenje očnih bolesti i vidi se napredak medicine danas u odnosu s ranijim razdobljima. Potrebno je stalno učiti , stjecati nova znanja i tehnike kako biste bili u tijeku, a medicini morate posvetiti cijeli život od fakulteta i cjelodnevnih vježbi i noćnog učenja do kasnije posla i napredovanja u struci. Sudjelujem i predajem na brojnim oftalmološkim sastancima i kongresima , radionicama . Predajem na sveučilištu , u sklopu Studija sestrinjstva i mislim da dobrom edukacijom imam utjecaja na mlade ljude, na generacije koje dolaze, u stvaranju i oblikovanju svojih budućih kolega i suradnika.
Za kraj poruka građanima je da redovito obavljaju oftalmološke preglede, gdje će se pored vidne oštrine izmjeriti intraokularni tlak, i detaljno pregledati vidni živac.
PRIM. DR. MR. SC. JADRANKA KATUŠIĆ BAŠIĆ
POLIKLINIKA ZA OČNE BOLESTI KATUŠIĆ
MILJENKA BRATOŠA 28, DUBROVNIK
TEL: 020 311163
SPONZORIRANO